Nedjelja , 18. Novembar 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Barcelona vs Alaves – PLUS/MINUS

Barcelona vs Alaves – PLUS/MINUS

Barcelona je novu, 2018/19 sezonu španske La Lige, otvorila sigurnom pobjedom protiv solidne ekipe Alavesa, rezultatom 3-0. Golove za katalonskog diva postigli su Leo Messi u 64. i 92. minuti te Philippe Coutinho u 83. minuti.

Barça je večerašnjom predstavom, može se reći najavila dobre igre ove sezone, a mi ćemo u nastavku iznijeti naše viđenje svih pozitivnih i negativnih strana sa večerašnjeg meča.

POZITIVNE STRANE

• Pobjeda za početak

Barcelona je večerašnjom pobjedom nastavila sa otvaranjam sezone na pobjednički način te je tako po 10. put uzastopno novu sezonu La Lige otvorila pobjedom. Protivnik je bio sve samo ne lagan, s obzirom da smo prošle sezone vidjeli da je Abelardo razvio sjajan sistem igre Alavesa, a u zadnjem meču su nes(p)retno izgubili sa 2-1 na Camp Nouu. Inače, Alaves je posljednja ekipa koja je slavila na Barçinom stadionu, i to sa 2-1 u 3. kolu sezone 2016/17, dakle skoro tačno prije dvije godine te je ekipa ovu utakmicu shvatila maksimalno ozbiljno.

• Fenomealni Messi

Sjajna predstava argentinskog čarobnjaka u prvoj utakmici nove sezone La Lige. Messi je večeras bio jednostavno nezaustavljiv za Abelardovu ekipu. Pored dva pogotka, Leo je uspio i dva puta pogoditi okvir gola, međutim to nije bilo sve od njega, jer je cijelu utakmicu bio vođa ekipe na terenu. Svaka akcija je kretala od Messija, pa je tako uspio kreirati i sjajne prilike za Albu, Suáreza, Dembéléa, međutim manjak koncentracije navedenih igrača je razlog zašto Argentinac nije upisao i pokoju asistenciju na svoj konto. Ako se po jutru dan poznaje, od Messija možemo očekivati njegova najbolja izdanja i ove sezone.

• Defanzivna stabilnost

Krajem prošle sezone, Barcelona je imala velikih problema da sačuva svoju mrežu netaknutno. Večeras je ipak momčad Valverdea pokazala mnogo bolju igru u odbranu, koja je počinjala od samog napada, odnosno od visokog presinga po svakoj izgubljenoj lopti, čime su šanse za gostujuću ekipu svedene na svega nekoliko opasnih napada. Abelardova ekipa je ukupno imala svega dva šuta prema golu ter Stegena, od čega nijedan šut nije išao u okvir gola Nijemca.

• Širina ekipe

Za razliku od prošle sezone, već u prvom meču možemo vidjeti kako Barça posjeduje mnogo veću širinu u ekipi, koja je u stanju promijeniti tok utakmice. Messi je i dalje naravno glavna karika u timu, ali sigurno da neće moći bez pomoći kvalitetnih saigrača u nastojanjima do osvajanja novih trofeja. Ulazak Coutinha je prelomio utakmicu, Arthur je pokazao dosta kvaliteta za 15 minuta, dok je Vidal u prvom napadu sjajno oduzeo loptu i Barça je imala odličnu priliku za postizanje pogotka. Ako na sve to dodamo da je Dembélé svakim mečom sve bolji, onda Barcelona zaista ima mnogo bolji kadar nego prošle sezone.