Subota , 22. Septembar 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Barcelona vs Getafe – PLUS/MINUS

Barcelona vs Getafe – PLUS/MINUS

Barcelona danas nije uspjela slomiti otpor jedanaestoplasirane momčadi španske La Lige, Getafea. Rezultat je na kraju glasio 0-0.

Barça je očigledno iscrpljena natrpanim rasporedom, a ekipa iz predgrađa Madrida je to znala iskoristiti tako da danas slavi veliki bod.

U ovom susretu nismo mnogo toga vidjeli, ali izdvojit ćemo neke pozitivne i negativne strane s ove utakmice.

POZITIVNE STRANE

• Neporaženost i liderska pozicija

Barça i poslije 23 kola ne zna za poraz, a i dalje suvereno drži lidersku poziciju. Istina, sada ta prednost više nije 11 bodova, kao prije dva kola, međutim i trenutna prednost od sedam bodova je dovoljan zalogaj da Barça mnogo ne strepi od prvog pratioca, Atletica.

• Yerry Mina

Kolumbijac je konačno ubilježio svoj debi u La Ligi i pokazao se u sasvim solidnom izdanju. Na samom početku utakmice, imao je malih problema, ali kako je utakmica odmicala, igrao je opuštenije i sigurnije. Također, pokazao je da će svojom visinom biti velika prijetnja protivničkim ekipama u igri iz prekida, nakon što je danas umalo donio pobjedu Barçi.

• Lucas Digne

Često osporovani Francuz je danas silom prilika zaigrao na stoperskoj poziciji. Često ga znamo kuditi zbog loših partija na beku, ali danas moramo reći da je sasvim solidno odradio svoj posao na njemu neprirodnoj poziciji.

NEGATIVNE STRANE

• Prvo poluvrijeme

Barça je muku mučila tokom cijele utakmice sa stvaranjem čistih šansi. Posebno se to odnosi na prvo poluvrijeme, u kojem Guaita zaista nije imao skoro pa nikakvog posla. Nije upućen nijedan šut u okvir gola, što se zadnji put desilo davne 2012. godine. Činjenica je da Barça ove sezone igra dosta bolje u drugim poluvremenima, ali sigurno da treba poraditi i na ovom segmentu, jer nekad će biti kasno da se stvari popravljaju u drugih 45 minuta,

• Fluidnost u igri

Vrlo ‘traljavu’ utakmicu je Blaugrana danas odigrala u smislu kreacije i ritma utakmice. Posjed jest bio 75%, međutim on je bio dosta jalov. Lopta se isuviše sporo kretala, pravi pritisak nismo skoro nikako vidjeli. Je li sve to posljedica umora od silnih utakmica, odgovor ćemo dobiti ubrzo…

• Coutinho i Dembele

Skupo plaćena pojačanja Barçe bi ovakve utakmice trebali iskoristiti za punjenje samopouzdanja i, u neku ruku, oslobađanje obaveza Messija i Suareza. Međutim, izgleda da Barça previše ovisi od napadačkog dvojca, te kada oni zakažu, teško je očekivati da se neko drugi pojavi.

Coutinho je nešto pokušavao, ali moralo je to biti puno bolje danas. Dembele se istina tek vratio poslije povrede, ali je napravio dosta grešaka – od konstantnog proklizavanja do loših pasova.

Međutim, razloga za velike kritike na njihov račun ne smije biti. Riječ je o igračima koji su tek stigli u klub, potreban im je period prilagodbe i bolje partije će zasigurno doći.

*Stavovi u članku pripadaju autoru, a ne kompletnom kolektivu stranice.