Subota , 22. Septembar 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Barcelona vs Huesca – PLUS/MINUS

Barcelona vs Huesca – PLUS/MINUS

Nedjeljno poslijepodne izmamilo je 72 892 gledaoca na Camp Nouu, koji su prisustvovali pravoj rapsodiji katalonskog diva nad novim prvoligašem Huescom. Blaugrana je u 3. kolu La Lige ispratila novog prvoligaša sa čak osam pogodaka u mreži.

Ekipa Lea Franca je dobro stojala u prvom poluvremenu, jer je rezultat nakon prvih 45 minuta glasio 3-2. Ipak, u drugom poluvremenu ekipa Ernesta Valverdea je ubacila u brzinu više i do kraja napunila mrežu Axela Wernera, a mi u nastavku donosimo pozitivne i negativne strane sa ovog susreta.

POZITIVNE STRANE

• Ubjedljiva pobjeda i efekat drugog poluvremena

Nakon što se u prva dva kola pomalo mučila, jer je pobjede obezbjeđivala tek u nastavku meča, Barcelona je danas priredila pravi festival golova svojim Culesima te je sa visokom pobjedom zasjela na prvo mjesto zbog bolje gol-razlike od najljućeg rivala, madridskog Reala. Iako bi se moglo reći da je i ovaj meč Barça dobila u drugom poluvremenu, ipak Blaugrana je za razliku od prva dva meča, u ovom pogađala u prvom poluvremenu i to čak tri puta. Ako se sjetimo prošle sezone, vidjeli smo da je ekipa Ernesta Valverdea igrala mnogo bolje u drugim poluvremenima. Čini se da ćemo i ove sezone gledati sličnu situaciju.

• Napadačka predstava

Vjerovatno su mnogi Culesi pomalo zamjerali Valverdeu na previše opreznoj igri prošle sezone, u kojoj i nismo mogli uživati u čestim napadačkim predstavama, po kojima je Barça dugi niz godina prepoznatljiva. Ipak, nakon nekog vremena, danas su svi navijački katalonskog giganta mogli uživati u jednoj fantastičnoj napadačkoj predstavi. Dva primljena pogotka će vjerovatno svi navijači potpisati unaprijed ako bi Blaugrana igrala više napadačkih utakmica kao danas, koji rezultiraju velikim brojem pogodaka u protivničkoj mreži. Valverde je danas odlučio “pustiti zvijeri s lanca”, koji su opravdali njegova očekivanja, barem u napdačkom smislu.

• Messi, Coutinho, Alba

Mnogi igrači Barcelone su danas odigrali sjajan meč i teško je izdvojiti igrače koji su danas odskakali više od ostalih, ali se nekako stiče dojam da je ovaj trojac imao najviše uticaja na predstavu Blaugrane u današnjem meču. Leo Messi je odigrao utakmicu u svom standardnom načinu, koji se može opisati samo u superlativima. Kapiten Barçe je postigao dva pogotka, podijelio dvije asistencije te prepustio Suárezu penal u posljednjoj minuti meča. Philippe Coutinho je s druge strane bio alfa i omega u veznom redu Blaugrane. Nekoliko puta nam se učinilo kao da je Brazilac uskočio u Iniestin dres, jer je svojim potezima izmamljivao aplauze publike, baš kao što je to legenda Barcelone svojevremeno radila. Statistički gledano, Brazilac je upisao samo sjajnu asistenciju za Messija, ali njegov doprinos igri Barcelone se ne može statistički dočarati. Jordi Alba je zato popunio svoju statistiku sa jednim pogotkom te sa dvije asistencije. Lijevi bek bi jedini i mogao dobiti prolaznu ocjenu od defanzivaca Barcelone, jer je svoju dužnost odradio na najbolji mogući način za razliku od ostalih defanzivaca u današnjem meču.

• Povratak Suáreza

Urugvajac možda nije odigrao tako dobar meč da bi se uvrstio u najbolje igrače današnjeg meča, ali je svoju zadaću uredno odradio i to nakon dužeg vremena. Luis je u zadnje vrijeme na meti velikih kritika zbog svoje slabije forme, ali je ohrabrujuća vijest da je danas pogodio dva puta te udijelio asistenciju za Dembéléa. Nadamo se da će ovo biti određena prekretnica u formi Urugvajca te da će se nakon reprezentativne pauze vratiti u svoju prepoznatljivu formu.

NEGATIVNE STRANE

• Odbrana

U fudbalu je veoma teško odigrati savršen meč, a to je Barcelona danas demonstrirala. I dok su napadači punili mrežu protivnika, odbrana Blaugrane je dopuštala gostima da se razmašu pred golom ter Stegena. Epilog takve nonšalancije su dva pogotka u prvom poluvremenu. Kod prvog pogotka, Rakitić je pustio svog igrača, pa su se Roberto i Pique našli u situaciji 2 na 3 što gosti znalački iskorištavaju. Kod drugog pogotka, Umtiti previše lagano pušta protivnika da uputi loptu u peterac, gdje komunikacija između Roberta i Piquea ponovo nije postojala, pa su gosti ponovo postigli pogodak. Valverde je zasigurno bio veoma ljut, a ulazak Lengeta nakon sat vremena igre umjesto Umtitija je vjerovatno plod nezadovoljstva igrom odbrane svog tima.