Nedjelja , 22. Juli 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Barcelona vs Villarreal – PLUS/MINUS

Barcelona vs Villarreal – PLUS/MINUS

U zaostaloj utakmici 34. kola španske La Lige, Barcelona je na Camp Nouu pred nešto manje od 55 hiljada gledalaca razbila Villarreal s 5-1. Pogotke za Blaugranu postigli su Philippe Coutinho u 11. minuti, Paulinho u 16., Leo Messi u 45. te Ousmane Dembélé u 87. i 93. minuti. Za Žutu podmornicu pogodio je Sansone u 54. Ovom pobjedom Barça je nastavila svoj niz neporaženosti na ukupno 43 meča i samo je još dva meča dijeli da ovu ligašku sezonu završi bez poraza.

Bila je ovo fizički vrlo teška utakmica za odigrati pa je Ernesto Valverde napravio određene rotacije u ekipi koje su se pokazale kao vrlo dobro rješenje, a u nastavku donosimo kratki rezime večerašnjeg susreta.

POZITIVNE STRANE

• Napadački pristup

Igrači Barcelone su u nedjelju djelovali veoma iscrpljeno i bilo je veliko pitanje kakav sastav će Ernesto Valverde večeras uopće izvesti. Španac je napravio nekoliko neočekivanih rotacija, ali najupečatljivija stvar koju je promijenio je ta što se odlučio na vrlo ofanzivnu postavku u formaciji 4-3-3. Stvar je bila jasna, jer s obzirom na fizičku iscrpljenost, Valverde je želio riješiti stvari u večerašnjem meču što prije te onda spustiti gas. Tako nešto se i desilo, jer je Blaugrana odigrala prvo poluvrijeme u vrlo visokom ritmu i sa tri gola završila susret. Sve pohvale za Ernesta Valverdea za ofanzivni pristup od prve minute.

• Ousmane Dembélé

Apsolutno najbolja partija francuskog reprezentativca u dresu Barcelone. Prvi gol Coutinha je uglavnom njegova zasluga s obzirom da je nanizao tri igrača Villarreala te uputio udarac koji je Asenjo samo odbio do Brazilca. Također, Francuz je učestvovao u akciji i kod drugog pogotka. Ipak, šlag na tortu stigao je krajem utakmice, kada je Dembélé postigao dva pogotka, prvi na asistenciju Rakitića, a drugi nakon kontranapada kada je krenuo s centra sam prema golu gostiju i odličnim lobom pospremio petu loptu u mreži Sergija Asenja. Nadamo se da će Francuz nastaviti pružati ovakve partije i u sljedećoj sezoni kada se očekuje njegova eksplozija.

• Lucas Digne

Večeras je, možemo reći bila dobra večer za Francuze. Osim Dembéléa, odličnu partiju odigrao je i Lucas Digne. Ovo je bio njegov ukupno 20. nastup ove sezone u dresu Barçe i jedan od boljih na terenu. Iskoristio je sjajan pas Inieste te u 16. minuti asistirao Paulinhu za drugi pogodak Blaugrane. Ovo je Francuzu bila druga asistencija u sezoni. Digne je imao još nekoliko dobrih prodora u napadu, dok je i u odbrani bio veoma solidan.

• Andrés Iniesta

Omaleni čarobnjak je i večeras odigrao sat vremena, što je bilo i više nego dovoljno da još jednom uživamo u njegovim majstorijama. Iniesta je diktirao igru Barcelone u prvom poluvremenu te sa dva fenomenalna pasa bio jedan od najzaslužnijih za vodstvo od 3-0. Asistencije poput njegovih za drugi i treći gol Barçe su razlog zašto ćete teško naći nekoga ko ne voli ovog mađioničara i Blaugrana će biti na veoma teškom zadatku za naći pristojnu zamjenu, jer sigurno da se ovakav igrač neće pojaviti dugo vremena.

NEGATIVNE STRANE

• Ponovo bez ‘clean sheeta’

Odbrana Barcelone je većim dijelom sezone predstavljala “Kineski zid” za Barçine protivnike. Ipak, kako se sezona primiče kraju, Blaugrana nikako da upiše meč bez primljenog pogotka. Ne računajući meč protiv Seville u finalu Kupa kralja, Barcelona je zadnji ‘clean sheet’ upisala 18. marta protiv Athletica na Camp Nouu. Od tada je Blaugrana odigrala ukupno 10 utakmica u svim takmičenjima, a u 9 njih nije uspjela sačuvati svoju mrežu netaknutom.