Ponedjeljak , 18. Februar 2019.
Naslovnica / Aktuelno / FC BARCELONA VS REAL BETIS – PLUS/MINUS

FC BARCELONA VS REAL BETIS – PLUS/MINUS

Nakon gostovanja u Milanu u okviru Lige prvaka, Barcelona se danas vratila obavezama u La Ligi, pa je tako na Camp Nou stigao Real Betis. Andalužani su pokazali da nisu slučajno završili vrlo visoko na tabeli prošle sezone te ih nije omela ni utakmica u četvrtak u Europa ligi, pa su tako danas šokirali Blaugranu i kući odlaze sa 3 boda u džepu nakon pobjede 4-3. Pogotke za ekipu Quiquea Setinea postigli su Junior Firpo u 20., Joquin Sanchez u 34., Giovanni Lo Celso u 71. i Sergio Canales u 83. minuti, dok su za Blaugranu pogađali Leo Messi u 68. i 91. minuti te Arturo Vidal u 79. minuti.

Težak poraz za Barcelonu, u to nema nikakve sumnje, a u nastavku donosimo naš rezime današnjeg susreta.

POZITIVNE STRANE

• Povratak Lea Messija

Argentinac je konačno sanirao povredu palčane kosti te se danas po prvi put nakon tri sedmice vratio na teren. Iako je Barcelona igrala sjajno bez njega, svaki navijač Blaugrane je željno iščekivao povratak omalenog mađionačara. Leo je danas upisao dva pogotka, ali ipak teško možemo reći da je odigrao spektakularnu utakmicu, naročito na defanzivnom planu. Ipak, najbitnije je da je Argentinac ponovo na terenu, a najbolje od njega očekujemo već u sljedećem susretu kada Barça gostuje na Wanda Metropolitano stadionu kod Atletico Madrida.

NEGATIVNE STRANE

• Očajna predstava

Barcelona je danas izgledala kao razbijena vojska na terenu, naročito se to odnosi na prvo poluvrijeme. Prespora igra u polju, gdje je najveća kreativnost dati pas Messiju u noge teško prolazi i protiv mnogo slabijih protivnika od Real Betisa. Quique Setien je danas održao doktorsku disertaciju Ernestu Valverdeu koji će ovaj meč vrlo dobro zapamtiti. Blaugrana se jednostavno nije mogla izvući iz zagrljala Andalužana, koji su nevjerovatnom lakoćom rješavali svoje akcije. Poraz poslije kojeg bi se crni oblaci nad Camp Nouom mogli ponovo nadviti.

• Četiri primljena pogotka na Camp Nouu!!!

Današnji meč za odbranu Blaugrane je ponovo ličio na horor film. Četiri primljena pogotka je nešto što se zaista ne pamti dugo vremena. Tri pogotka je Barça recimo primila od Valencije u doba Tata Martina u sezoni 2013/14, ali četiri pogotka je nešto se ne pamti u prijestolnici Katalonije. Šta se dešava s odbranom, pitanje je koje već dugo nema odgovora. Možda djelimičan odgovor možemo dobiti kod drugog pogotka gostiju, kada Barçin vezni trojac kasni i prilično letargično se vraća nazad, dok je šest Betisovih igrača u napadu naspram četvorice odbrambenih Barcelone. Odbranu ne mogu igrati samo posljednja četvorica…

• Nema Coutinha – nema kreacije

Philippe Coutinho je nažalost doživio napuknuće mišića na utakmici u Milan te će morati pauzirati tri sedmice. Brazilac je igrač koji je od svog dolaska u januaru pokazao da se igra Barcelone ne može zamisliti bez njega. Iako je u posljednje vrijeme u blagom padu forme, možda i zbog prelaska na lijevo krilo, on je i dalje uz Messija najkreativniji igrač u ovom timu. Danas, bez njega u sastavu, Barça je ponovo ličila na prošlogodišnji tim u kojem je kreativnosti bilo na kapaljku. Teško je bilo danas očekivati od Messija da bude na svom najboljem nivou, jer se tek vratio poslije povrede, tako da smo dobili ovo što smo danas vidjeli. Katastrofalna igra, bez ikakve ideje osim dati pas Messiju i posljedica toga je gubitak tri boda.

• Malcom se mora osloboditi

Brazilac Malcom Oliveira po prvi put je zaigrao u početnom sastavu Barcelone u La Ligi. Nakon dobrih 10 minuta u Milanu i postignutog pogotka, očekivalo se da Brazilac i u današnjoj utakmici prikaže dobru igru, ali ipak Malcom se uklopio u sivilo Barcelone u današnjem meču. Nije Brazilac ništa pogrešno uradio da se razumijemo, ali nije napravio ništa konkretno što se od njega očekuje. Ipak, ono što ćemo izdvojiti jesu dvije situacije u prvom dijelu meča kada je Malcom mogao i trebao završiti akciju šutem prema golu, ali on se u tim situacijama odlučivao na asistenciju koje nisu prolazile. Razumijemo želju da se Malcom uklopi u tim, ali mora imati dozu sebičnosti u takvim situacijama, ako misli uspjeti u Blaugrani.

• Vezna linija

Sergio Busquets je u današnjem susretu bio apsolutno nemoćan protiv veznog reda Betisa. William Carvalho je održao čas predavanja svim Barçinim veznjacima u današnjem meču, a Sergio je danas izgleda mnogo loš. 70% uspješnosti pasova je posljednji put imao u omladinskim kategorijama Barcelone, a kada mozak Blaugrane ima tako lošu utakmicu, onda nije teško ni očekivati da se ostali igrači poput Rakitića i Arthura uklope u takvo okruženje. Arturo Vidal je unio potrebnu svježu krv, ali nažalost bilo je prekasno ispravljati “krivu Drinu”.