Utorak , 16. Oktobar 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Leganés vs Barcelona – PLUS/MINUS

Leganés vs Barcelona – PLUS/MINUS

U okviru šestog, vanrednog kola španske La Lige, posljednja ekipa na tabeli, Leganes dočekao je aktuelnog šampiona Barcelonu. Na iznenađenje mnogih, domaćin je uspio slaviti u petom međusobnom okršaju sa Blaugranom i to sa 2-1. Barcelona je povela pogotkom Coutinha u 12. minuti, da bi domaćin u nastavku preko El Zhara i Rodrigueza u 52., odnosno 53. minuti potpuno preokrenuo rezultat u svoju korist.

Veoma loša noć za ekipu Ernesta Valverdea nakon debakla na Municipial de Butarque stadionu, a mi u nastavku donosimo naše viđenje pozitivnih i negativnih strana u večerašnjem susretu.

POZITIVNE STRANE

Kada izgubite od fenjeraša, onda pozitivne strane ne mogu i ne smiju postojati. Apsolutni debakl Valverdeove ekipe, koja ne smije imati nikakav alibi za ovu noćnu moru, koju je priredila svim Culesima.

NEGATIVNE STRANE

• Debakl

Barcelona je u večerašnji susret ušla kao apsolutni favorit. Nakon 20 minuta igre, činilo se kako će ovaj meč biti lagan zalogaj za Blaugranu. Coutinho je načeo mrežu Cuellara sjajnim udarcem sa vrha šesnaesterca, Messi je djelovao veoma raspoloženo te je umalo udvostručio prednost, međutim njegov šut je odsjeo na mjestu gdje se spajaju prečka i stativa. I onda dolazi drugo poluvrijeme. Neobjašnjiv pad i još manje objašnjive reakcije u odbrani dovele su do potpunog preokreta na mlin Leganesa. Mnogi će reći da je ovaj debakl na razini poraza u Rimu od Rome.

• Loša forma

Barça ne igra dobro na početku ove sezone i to se iz meča u meč samo potvrđuje. Je li stvar u vraćanju na formaciju 4-3-3 ne znamo, ali nešto je opasno truhlo u igri Barcelone. Činjenice također potkrepljuju lošu igru, a one kažu da se Blaugrana od šest prvenstvenih utakmica četiri puta nalazila u deficitu. Dva puta je uspjela preokrenuti rezultat, jednom izvući neriješen ishod, a večeras je došlo vrijeme kada je morala i izgubiti. Posljednji put kada je Barcelona izgubila nakon što je imala prednost, bilo je u aprilu 2016. godine kada je Real Madrid pod vodstvom Zidanea okrenuo Enriqueovu Barçu na Camp Nouu. Ima li Valverde odgovor na lošu formu, saznat ćemo nadamo se uskoro…

• Truhla odbrana

Da nešto ne štima u odbrani Blaugrane mogao je vidjeti večeras i apsolutni nepoznavaoc fudbala. Prvo poluvrijeme je odbrana solidno odigrala, međutim nastavak je ličio na horor film u režiji Roberta, Piquéa, Umtitija i Vermaelena. Neshvatljive pogreške najskupljih defanzivaca na svijetu koštale su Barçu poraza večeras. 7 primljenih pogodaka u 6 prvenstvenih utakmica ni malo ne ulijevaju nadu u nastavak sezone. Možda je vrijeme da neki igrači iz odbrane idu na hlađenje…

• Vermaelen na beku

Belgijanac je večeras zaigrao na svojoj sekundarnoj poziciju, lijevom beku. Jordi Alba je usljed paklenog rasporeda dobio malo prostora za predah, što Barceloni uvijek stvara probleme, jer je Alba veoma važan kotačić u napadačkoj igri Barçe. Valverde se između Mirande i Vermaelena odlučio za potonjeg. Ipak, Vermaelen je igrač koji je prije svega u poznim igračkim godinama i koji dugi niz godina ne igra na poziciji lijevog beka. Njegova ofanzivna uloga večeras nije postojala, a usput smo vidjeli i šlag na tortu njegove predstave večeras prilikom prvog pogotka Leganesa, kada nije uspio ispratiti Nabila El Zhara koji je neometan s pet metara glavom pospremio loptu iza leđa ter Stegena. Pitanje je kako bi Miranda odradio svoj posao na lijevom beku večeras, ali ono što je sigurno jeste da Vermaelen ne može igrati ovu poziciju.

• Munir nije iskoristio priliku

Munir El Haddadi je imao dosta solidnu predsezonu u Americi, baš kao i nekolicina drugih igrača. Večeras je Munir po prvi put u ovoj sezoni dobio priliku da počne od prve minute i može se reći da ju dobrim dijelom nije iskoristio. Istina je da se mnogo kretao te se činilo da napad Barcelone barem u prvom dijelu meča djeluje dosta fluidnije jer su napadači dosta mijenjali mjesta, za razliku od situacije kada je Suarez na terenu. Ipak, Munir se u večerašnjem susretu nije našao ni u jednoj prilici za gol. Da stvar bude još gora, nekoliko puta se u izglednim napadima našao u ofsajd poziciji i to u dubokim ofsajd pozicijama. Može se reći kako se mladi Španac utopio u sivilo večerašnje Barçe.