Nedjelja , 18. Novembar 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Real Sociedad vs Barcelona – PLUS/MINUS

Real Sociedad vs Barcelona – PLUS/MINUS

Po prvi put u ovoj sezoni, Real Sociedad je odigrao domaću utakmicu na rekonstruisanoj Anoeti. Protivnik je ni manje ni više bio aktuelni šampion, ekipa Barcelone. Vrlo dobra fudbalska predstava na kraju je donijela tri pogotka, jedan u mreži Barcelone te dva u mreži Sociedada. Na ovaj način, ekipa Ernesta Valverdea je nastavila pobjednički niz, jer u prva četiri kola ima isto toliko pobjeda.

Veoma teška pobjeda Blaugrane, ali ponovo je presudilo drugo poluvrijeme, koje je već postalo zaštitni znak Barcelone pod palicom Ernesta Valverdea, a kako smo mi vidjeli ovu pobjedu katalonskog giganta donosimo u nastavku.

POZITIVNE STRANE

• Pobjednički mentalitet

Barça je danas može se reći pobijedila više sretno nego spretno, ali i to su odlike najvećih klubova. Nakon katastrofalnog prvog poluvremena, ekipa se probudila u nastavku i zaigrala mnogo bolje, iako je Sociedad propustio nekoliko kolosalnih prilika, prvo za povećanje vodstva a zatim i spašavanje boda. Blaugrana je ipak prevazišla sve probleme na današnjem meču te je svojevrsnim ‘blitzkriegom’ preokrenula stvari u svoje ruke te sa svog ‘groblja’ ponovo odlazi sa tri boda u džepu.

• Ter Stegen

Nijemac ništa nije mogao uraditi kod pogotka Aritza Elustonda, jer je udarac domaćeg igrača bio skoro pa savršen. Ipak, popularni MATS je uveliko doprinijeo pobjedi Blaugrane u današnjem meču, jer je sa dvije fantastične odbrane u samo par minuta držao Barçu u rezultatskom minusu od samo jednog gola. Time je još jednom pokazao da zaslužuje nositi dres katalonskog giganta, jer pozicija golmana Barcelone zahtijeva stvari kakve je on danas odradio.

• Piqué, Busquets i Coutinho

Gerard Piqué možda nije odigrao najbolji meč u odbrani, ali je bio jedan od najopasnijih igrača Barcelone u napadu i u mnogome je zaslužan za izjednačujući pogodak. U prvom poluvremenu, Barça je stvorila tri prilike, od čega se Piqué našao u njih dvije. U nastavku meča, stoper Barcelone je sjajno skočio nakon kornera te je poslije odbrane Rullia, Suárez zakucao loptu u mrežu za izjednačenje rezultata. Sergio Busquets je ovaj meč započeo na klupi nakon utakmica za reprezentaciju Španije. Ipak, Valverde nije mogao da ne uvede ovog maestra veznog reda te je Busi u igru ušao u 57. minuti. Par minuta adaptacije je bilo potrebno Špancu, nakon čega je preuzeo sve ‘otpatke’ u veznom redu i Sociedad više nije imao puno šansi iz kontranapada kada je Barcelona preokrenula rezultat. Philippe Coutinho je morao u igru već u 46. minuti. Momentalno po ulasku u igru, Brazilac je svojom dinamikom i okomitošću podigao nivo igre Blaugrane i povezao igru u veznom redu koja u prvom poluvremenu nije ličila ni na šta.

• Postignut pogodak na gostujućem terenu

Barcelona je na današnjem meču nastavila skoro pa nevjerovatan niz. Naime, Blaugrana je zabijala barem po jedan pogodak na svim gostujućim mečevima u La Ligi još od zadnjih mečeva u eri Luisa Enriquea. Posljednji put Barcelona nije postigla pogodak na gostujućem terenu 8. aprila 2017. godine protiv Malage na La Rosaledi, u okviru 31. kola sezone 2016/17, kada je momčad Luisa Enriquea izgubila sa 2-0.

NEGATIVNE STRANE

• Diskutabilne rotacije

Mnogi su kritizirali Valverdea nakon utakmice protiv Huesce, jer ponovo nije pokazivao volju za pretjeranim rotacijama čak iako je u pitanju bila ekipa mnogo slabijeg kvaliteta. Kao da ga je to dirnulo, pa je u ovom meču napravio određene rokade i to najviše u veznom redu. Rakitić je prešao na zadnjeg veznog, Roberto sa beka u sredinu, a Rafinha je bio igrač koji je trebao dati zadnji pas. Ipak, ta se odluka umalo pokazala kobnom po španskog stručnjaka. Vezni red Barcelone je igrao veoma loše prvo poluvrijeme. Premalo dodavanja između navedenog trojca, lopta se teško prebacivala na polovicu Sociedada i do Messija, pa se Leo pri kraju prvog poluvremena počeo spuštati daleko od gola kako bi primio loptu, odakle je naravno mnogo manje opasan. Izgledalo je također kao da svi dueli pripadaju domaćim igračima, a spomenut ćemo još i pogrešku Roberta na sredini iz koje je i pao pogodak nakon prekida. Valverde je sve to uvidio na poluvremenu pa je požurio ubaciti Coutinha, što je odmah počelo davati rezultat, ali tek ulaskom Busquetsa Barcelona je preuzela totalnu dominaciju i počela igrati na pravi način. Nismo protiv rotacija, ali zna se da je Sociedad veoma neugodan protivnik i rotacije naročito u veznom redu mogu biti kobne s obzirom na visoki presing ekipe Asiera Garitana.