Nedjelja , 18. Novembar 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Real Valladolid vs Barcelona – PLUS/MINUS

Real Valladolid vs Barcelona – PLUS/MINUS

U okviru 2. kola španske La Lige, Barcelona je teže od očekivanog slavila protiv povratnika u najviši rang španskog fudbala, ekipe Real Valladolida. Semafor na stadionu José Zorilla na kraju je pokazivao rezultat 0-1 u korist Blaugrane, a jedini pogodak za katalonskog giganta postigao je Ousmane Dembélé  57. minuti.

Veoma neugodan meč za ekipu Ernesta Valverdea, poslije kojeg će španski stručnjak sigurno imati šta zamjeriti svojim igračima, a kako smo mi vidjeli tijesnu pobjedu Blaugrane, donosimo u nastavku.

POZITIVNE STRANE

• Novi trijumf

Barcelona sedmu sezonu La Lige otvara sa dvije pobjede, što je sigurno dobar znak u novoj sezoni. Večerašnja pobjeda je bila sve samo ne lagana i Valverde će imati mnogo toga za analizirati, ali najbitnija stvar je da su upisana nova tri boda, a vremena za popravak igre ima na pretek s obzirom da je sezona tek startala.

• Ousmane Dembélé

Nakon što je spektakularnim pogotkom protiv Seville u Maroku donio trofej španskog Superkupa, Francuz je večeras ponovo bio ključan igrač za ekipu Ernesta Valverdea. Nakon što je i ovaj meč počeo na lijevom krilu, na kojem se očigledno slabije snalazi nego na desnoj strani, u drugom dijelu je promjenom formacije zauzeo mjesto uz desnu aut liniju i nedugo zatim postigao krucijalan pogodak u večerašnjem meču. Na taj način Francuz oba svoja ovosezonska pogotka postiže s desne strane. Slučajnost ili nešto drugo?

• Valverdeova promjena formacije

Španac je i ovu sezonu baš kao i prošlu počeo u formaciji 4-3-3, koju većina navijača Barcelone i priželjkuje. Ipak, nakon što je protiv Seville promjenom u 4-4-2 formaciju osvojio Superkup, Valverde se i večeras u drugom poluvremenu odlučio za isti korak, odnosno za oprobani recept promjene formacije. Nije dugo trebalo da se španskom treneru isplati taj potez, jer je nakon sjajne asistencije Roberta, Dembélé pogodio za važan trijumf Blaugrane. Iako igra Barcelone večeras ne može dobiti prolaznu ocjenu (možda i zbog katastrofalnog travnjaka), Valverdeu se ipak mora odati priznanje za ključan potez u ovom meču.

NEGATIVNE STRANE

• Luis Suárez

Nakon trećeg zvaničnog meča u novoj sezoni, Urugvajac djeluje kao da je sezona pri kraju, a ne tek na početku. Luis trenutno izgleda neprepoznatljivo s aspekta kretnji na terenu kao i realizacije. Večeras je imao jednu izglednu priliku, ali mu je Masip skinuo istu, međutim ono što više zabrinjava je samo kretanje Urugvajca.  Za razliku od prošlih sezona, veoma malo učestvovanje u igri u ova tri meča. Nema više onih igranja duplog pasa sa Messijem, otvaranja praznog prostora. Ipak, Luis je nakon što je uzeo jednu loptu van šesnaesterca uputio centaršut nakon kojeg je pao pogodak, ali to je premalo od El Pistolera.

• Bespotrebno zatvaranje utakmice

Ako smo ranije pohvalili Valverdea za promjenu formacije u drugom poluvremenu koja je donijela pogodak, u ovom dijelu moramo navesti neshvatljivo zatvaranje utakmice protiv ekipe koja je ipak za klasu slabija od Blaugrane. Barça može biti veoma sretna nakon što domaćini nisu iskoristili zicer u 76. minuti meča, a posebno može biti sretna nakon što jer VAR tehnologija poništila izjednačujući pogodak domaćina u 93. minuti, jer je napadač domaćih bio u ofsajdu svega nekoliko centimetara. Nadamo se da će ovo biti dobra opomena za Valverdea u budućnosti…